Układy gazowo-parowe w Europie i na świecie.
Bloki gazowo-parowe wykorzystywane są od ponad 50 lat. Wśród najstarszych obiektów energetycznych jest blok CH1 w elektrowni Chivasso we Włoszech, który od samego początku był projektowany do wykorzystania gazu. Po modernizacji dokonanej w 2004 r. obiekt dysponuje 1170 MW w dwóch blokach gazowo-parowych. Włochy, Francja czy Niemcy mogą szczycić się ogromnym doświadczeniem w eksploatacji bloków gazowo-parowych. Układy gazowo-parowe stosowane są na ich terytorium równie powszechnie jak w Polsce bloki węglowe.
Na przykładzie danych koncernu EDF można zaobserwować zmiany towarzyszące blokom gazowo-parowym wraz z upływem czasu. Początkowo w latach 70. i 80. XX wieku budowano obiekty o mocy nie przekraczającej 100 MW. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną pojawiły się coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, większe moce i wyższe sprawności wytwarzania. Wśród projektów zrealizowanych w ostatnich latach zaobserwowano wzrost mocy jak i tendencję pracy głównie w wytwarzaniu energii elektrycznej oraz ze znacznym wykorzystaniem możliwości regulacyjnych ze względu na duży gradient mocy bloków gazowo-parowych.
Tab. 1. Zestawienie przykładowych projektów energetycznych z wykorzystaniem układów gazowo-parowych zrealizowanych po 2007 r.
Tab. 2. Zestawienie przykładowych projektów bloków gazowych
Tab. 3. Zestawienie danych wejściowych
Zestawienie przykładowych projektów energetycznych z wykorzystaniem układów gazowo-parowych zrealizowanych po 2007 r. umieszczono w tabeli 1.
Wymienione obiekty są tylko przykładowymi realizacjami, jednak można zauważyć, iż poziom zainstalowanych mocy w blokach gazowo-parowych jest bliski największym polskim elektrowniom i elektrociepłowniom węglowym. Ponadto wymienione bloki gazowo-parowe pracują głównie z priorytetem wytwarzania energii elektrycznej. Kogeneracyjne wytwarzanie energii i ciepła nie jest już tak powszechnie stosowane jak za czasów pierwszych bloków gazowych. Na potwierdzenie niezawodności i korzyści w eksploatacji bloków gazowo-parowych planowane są kolejne inwestycje wykorzystujące technologie układów gazowo-parowych, niektóre z nich zestawiono w tabeli 2.
Rys. 1. Schemat układu technologicznego elektrociepłowni z turbiną gazowo-parową i z dwuciśnieniowym kotłem odzysknicowym i upustowo kondensacyjną turbiną parową [B. Zaporowski]
Rys. 2. Wyniki symulacji opłacalności w zależności od ceny gazu oraz z i bez uwzględniania żółtych certyfikatów
Rys. 3. Symulacja ceny gazu bez dopłat do energii w postaci certyfikatów przy założeniu dodatniego efektu ekonomicznego
Układy gazowo-parowe w Polsce
W Polsce w krajowym systemie elektroenergetycznym pracuje 5 bloków gazowo-parowych o mocach powyżej 25 MW oraz kilka obiektów o mniejszych mocach zainstalowanych, co stanowi około 750 MW mocy zainstalowanych w źródłach gazowych. Wśród wspomnianych 5 obiektach znajdują się: Elektrociepłownia Gorzów, Elektrociepłownia Rzeszów, Elektrociepłownia Lublin Wrotków, Elektrociepłownia Zielona Góra i Elektrociepłownia Nowa Sarzyna. Układy gazowe mają zastosowanie również w przemyśle, jako energetyczne źródła energii zaspokajające zapotrzebowanie własne zakładu produkcyjnego. Do takich należy m.in. elektrownia gazowa producenta papierów offsetowych Arctic Paper Kostrzyn SA.
Wspomniane obiekty energetyczne wytwarzają energię elektryczną i ciepło w procesie kogeneracji i stanowią ok. 10% mocy zainstalowanej w krajowych elektrociepłowniach. Umożliwia to udział źródeł gazowych w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej na poziomie 3%. Dla porównania warto wspomnieć, iż około 15,5% energii elektrycznej w kraju powstaje w skojarzonym procesie wytwórczym.
Opłacalność obiektów gazowo-parowych
Problematyka inwestowania w sektorze energetycznym jest związana z jej rozwojem lub brakiem, zaś na ocenę efektywności wpływa wiele czynników różnorodnej natury. Inwestycja energetyczna bowiem nigdy nie jest odizolowanym i niezależnym obiektem, wpływa na nią m.in. otoczenie, warunki zewnętrzne i kapitałochłonny charakter. Stąd analiza techniczno-ekonomiczna stała się podstawowym narzędziem w podejmowaniu decyzji o budowie, modernizacji bądź jej zakresie w odniesieniu do obiektów energetycznych. Istotny jest zatem wybór kryteriów oceny, dane wejściowe oraz ich poprawna analiza i interpretacja, co nie jest prostym zadaniem w praktyce przy obecnych metodach oceny.
Ze względu na obserwowany wzrost zapotrzebowania energii elektrycznej oraz na możliwości ruchowe systemowych bloków gazowo-parowych do analizy opłacalności rozważa się bloki powyżej 50 MW. Schemat przykładowego bloku zamieszczono na rysunku 1. Jest to blok gazowo-parowy z dwuciśnieniowym kotłem odzysknicowym i upustowo-kondensacyjną turbiną parową.
Do analizy opłacalności przyjęto dane wejściowe zestawione w tabeli 3.
Na podstawie przyjętych danych metodą zaktualizowanej wartości netto NPV wyznaczono opłacalność inwestycji, dla założonych cen gazu z przedziału (1,2-1,5) zł/m3. Symulacji dokonano w czterech seriach, z uwzględnieniem ceny żółtych certyfikatów z przedziału (100-140) zł/MWh, jak również bez dopłaty, co pokazano na rysunku 2. Podjęto próbę oszacowania ceny energii przy cenie paliwa z przedziału (1,2-1,5) zł/m3 tak, aby uzyskać dodatni efekt ekonomiczny bez dopłat w postaci certyfikatów.
Wnioski
Bloki gazowo-parowe w krajowych realiach przy założonych cenach gazu bez dopłat w postaci certyfikatu są obiektami nieopłacalnymi z punktu wiedzenia ekonomi. Jednak gdy uwzględnimy zalety obiektów gazowo-parowych, tj. nowoczesną technologię, krótszy cykl inwestycyjny (trwa ok. 4 lat od idei projektu do jego realizacji) i niższe koszty inwestycyjne, łatwo można zauważyć, iż charakteryzują się większą czystością ekologiczną oraz wyższą (niż układy klasyczne) sprawnością, a co za tym idzie posiadają mniej wymagające układy chłodzenia. Ponadto gaz jest czystym nośnikiem energii, zanieczyszcza atmosferę w znacznie mniejszym stopniu niż paliwa stałe. Gaz znacznie łatwiej się rozprowadza i magazynuje, niż paliwo stałe. Ograniczone jest również oddziaływanie związane z zagospodarowaniem odpadów.
Bloki gazowo-parowe powinny w naszym kraju pracować jako szczytowe, bądź jako bloki regulacyjne, co stanowiłoby dodatkowo zakontraktowaną usługę. Można by sformułować stwierdzenie, iż udział gazu paliw płynnych w strukturze energetycznej kraju jest miarą poziomu cywilizacyjnego kraju oraz stanu krajowej energetyki.
Bibliografia:
Kamrat W.: „Metody oceny efektywności inwestowania w elektroenergetyce”, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2004 r.
Kamrat W.: „Metodologia oceny efektywności inwestowania na lokalnym rynku energii”, Monografia, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 1999 r.
Marecki J.: „Gospodarka Skojarzona Cieplno-Elektryczna”, WNT Warszawa 1991 r.
Ratajczak E.: „Badanie efektywności ekonomicznej przedsięwzięć inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce, Gdańskie Dni Elektryki ’94, SEP O/Gdańsk, 1994 r.
Zaporowski B., „Efektywność ekonomiczna elektrociepłowni opalanych gazem ziemnym”, Rynek Energii nr 3/2009.
Zaporowski B., „Analiza efektywności ekonomicznej elektrociepłowni opalanych gazem ziemnym po wprowadzeniu świadectw pochodzenia z wysokosprawnej kogeneracji, Rynek Energii” nr 6/2007.
- Autor:
- mgr inż. Agnieszka Kaczmarek asystent, Katedra Elektroenergetyki, Zespół Elektrowni i Gospodarki Energetycznej, Politechnika Gdańska
- Dodał:
- Wydawnictwo i Wortal "Nowa Energia" - Nowa Energia - D. Kubek i M. Marchwiak sc
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-