Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2018-12-03
O tym jak dzięki platformie programowej zenon utrzymywać tempo w świecie technologii,

technologii podążającej coraz szybciej w kierunku postępu.

Wywiad z Thomasem Punzenbergerem - założycielem i dyrektorem zarządzającym COPA-DATA oraz twórcą systemu zenon.

Thomas.Punzenberger_CEO
Thomas.Punzenberger_CEO

zenon zyskał na znaczeniu jako system HMI/SCADA. Teraz COPA-DATA klasyfikuje system zenon jako platformę programową - co się zmieniło?

To nie było coś, co zdarzyło się z dnia na dzień. Jest to ewolucja, która trwa już od wielu lat. Od samego początku dostarczaliśmy klientom oprogramowanie zenon ze standardowymi funkcjami HMI/SCADA i w każdej kolejnej wersji poszerzaliśmy spektrum oferowanych przez nas funkcjonalności. Na przełomie zwłaszcza ostatnich ośmiu lat nastąpił znaczący wzrost działań rozwojowych uwzględniających najnowsze trendy technologiczne. Przykładowo; opracowaliśmy niezwykle wydajne funkcje raportowania i Business Intelligence, jak również w pełni rozwinięty system kontroli partii - Batch Control. Dla sektora energetycznego stworzyliśmy system zenon Energy Edition, odpowiedni do zastosowania w zarządzaniu dystrybucją i w stacjach elektroenergetycznych. Ze względu na dużą różnorodność aplikacji, które można wdrażać z pomocą oprogramowania zenon na tej samej platformie technologicznej, podjęliśmy decyzję o zakwalifikowaniu tego systemu jako tzw. platformy oprogramowania dla branży produkcyjnej i sektora energetycznego. 

zenon_wszyskie.funkcje.w.jednym.rozwiązaniu
zenon_wszyskie.funkcje.w.jednym.rozwiązaniu

Wieloletni klienci korzystają z niezawodnej kompatybilności najnowszych wersji systemu zenon oraz ciągłego rozwoju i działań w zakresie opracowywania nowych funkcji. Czy nadal będą w stanie wykorzystywać te zalety w przyszłości?

Tak. Kompatybilność i długoterminowa niezawodność pozostaną głównymi cechami oprogramowania zenon. Gwarantujemy, że projekty zenon zachowają trwałość i niezawodność, a jednocześnie będą w stanie elastycznie dostosować się do potrzeb pojawiających się w przyszłości.

Firma COPA-DATA została założona w 1987 roku a jej misją od samego początku było ułatwianie życia inżynierom automatyki. Co to dokładnie oznacza?

Podstawową zasadą zenon była ,,parametryzacja'', która sprawiała, że proces tworzenia aplikacji przez inżynierów był znacznie krótszy a sama aplikacja działał niezawodnie i była stabilna. Pierwszymi obszarami zastosowania zenon były: zbieranie danych dotyczących maszyn, wizualizacja oraz monitorowanie maszyn oraz sterowanie nimi. Od tego czasu znacznie rozszerzyliśmy ten zakres funkcji.

Jak ważna jest dzisiaj misja założycielska firmy COPA-DATA?

Obecnie jest ona ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Złożoność i stopień skomplikowania aplikacji w automatyce ciągle rośnie i i z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat będzie rosnąć nadal w wyniku odejścia przez klientów od rozwiązań dedykowanych i zamkniętych. Dziś każdy zakład produkcyjny powinien być połączony z centralnym systemem kontroli- zlokalizowanym w strefie menadżerskiej, najlepiej poza halą produkcyjną i obejmującym również obszary przedsiębiorstwa niezwiązane bezpośrednio z produkcją.

W obliczu rosnącej złożoności idea oprogramowania, które w jak największym stopniu ułatwia obsługę użytkownikom zapewniając im pełną swobodę i wolność wyboru, jest bardziej istotna niż kiedykolwiek. Dla mnie osobiście rozwijanie tego pomysłu w celu zaspokojenia potrzeb dzisiejszego świata jest spełnieniem i ciekawym wyzwaniem.

W czasach, gdy firma COPA-DATA została założona, oprogramowaniem do automatyzacji zajmowali się wyłącznie inżynierowie automatyki. Obecnie zacierają się granice między automatyzacją a infrastrukturą IT. W biznesie zjawisko to znane jest jako konwergencja systemów informatycznych i operacyjnych (IT/OT). Dla nas oznacza to, że możemy wspierać jeszcze większą liczbę użytkowników z pomocą systemu zenon. 

zenon.Platforma.Programowa
zenon.Platforma.Programowa

Jakie są trendy w rozwoju i wdrażaniu oprogramowania realizowane obecnie przez COPA-DATA?

zenon jest zazwyczaj stosowany w obiektach wyposażonych w maszyny i systemy, których cykl życia wynosi ponad 15 lat, a w niektórych przypadkach nawet 30 lat i dłużej. W celu nadążania za ciągłym rozwojem konieczne jest nieustanne ulepszanie oprogramowania zenon, szczególnie po to, aby zachowywał on swą wysoką wydajność i niezawodność. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chcemy być innowatorami i kreatorami a nie zostawać w tyle za aktualnymi trendami technologicznymi. Decyzje, które podejmujemy dzisiaj, muszą przynosić długoterminowe korzyści naszym klientom. Przez ostatnie 30 lat radziliśmy sobie z tym bardzo dobrze i jestem przekonany, że będzie tak dalej w ciągu następnych 30 lat.

Planowane na najbliższe lata inwestycje staną się kamieniem milowym w rozwoju systemu zenon. Czego dokładnie możemy się spodziewać?

Zanikanie z rynku automatyki dedykowanych i zamkniętych rozwiązań, rosnące możliwości łączności i wymiany danych między procesami produkcyjnymi i biznesowymi oraz wymagana przez rynek elastyczność, stawiają przed architekturą aplikacji zupełnie inne wymagania niż dotychczas. Wkrótce zaoferujemy naszym użytkownikom jeszcze większą swobodę i elastyczność w wyborze środowiska IT oraz technologii Front-end, z którymi zenon będzie pracował na rzecz klientów i efektywności procesów.
Kluczowe znaczenie dla Nas ma rozwijanie centralnego środowiska inżynieryjnego w celu zapewnienia wysokiej wydajności i stabilności aplikacji, które dzięki temu mogą być stosowane długoterminowo dzięki temu,że aplikacje zenon mogą być cały czas rozwijane i dostosowywane do potrzeb i zmian zachodzących w zakładach produkcyjnych czy elektroenergetycznych.

Wszystkie rozwiązania COPA-DATA opierają się na tych samych wartościach, z którymi identyfikujemy się od samego początku działalności. A są to: efektywny inżyniering, stabilność, wydajność, długoterminowa kompatybilność, otwartość, elastyczność i skalowalność.

W jakich zastosowaniach widzi Pan system zenon za 30 lat?

Oczywiście, potrzebowałbym kryształowej kuli, aby zobaczyć co będzie się działo za 30 lat! Ale to, co mogę powiedzieć, to to, że zobowiązaliśmy się do zagwarantowania, że za 30 lat zenon będzie nadal nadążał za trendami technologicznymi i ułatwiał życie użytkownikom - bardziej niż jakiekolwiek inne oprogramowanie! Bo przecież o to chodzi.