Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-11-06
Na czym polega transport pneumatyczny?

1(1)n.jpg

W jaki sposób można szybko przetransportować materiały sypkie? Odpowiedzią jest instalacja pneumatyczna, uchodząca dzisiaj za jeden z najwydajniejszych sposobów przenoszenia towaru z jednego miejsca w drugie. Na czym jednak to dokładnie polega?

 

Jak działa transport pneumatyczny

W instalacjach pneumatycznych surowiec przemieszcza się na skutek różnicy ciśnień – inne jest na początku przesyłu, a inne na końcu. To doskonałe rozwiązanie, gdy trzeba przetransportować chemikalia, półprodukty czy materiały sypkie jak na przykład zboże.

Transport pneumatyczny usprawnia pracę wielu firm, ponieważ w ten sposób szybko i niskim kosztem dostarcza się materiały do zakładu produkcyjnego, trudno też wyobrazić sobie bez instalacji pneumatycznych sprawny załadunek i rozładunek materiałów sypkich do cystern kolejowych czy statków transportowych.

 

Transport podciśnieniowy i nadciśnieniowy

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje transportu pneumatycznego. Pierwszy to tzw. system ssący, czyli podciśnieniowy. Wykorzystuje się go w mniejszych przedsiębiorstwach, najczęściej gdy surowce przewożone są na mniejsze odległości. Powietrze w takim systemie jest zasysane do środka, dlatego nawet gdy instalacja jest nieszczelna, nie dochodzi do wycieków.

Drugą opcją jest transport tłoczący, nazywany też nadciśnieniowym. Jest stosowany na znacznie większą skalę niż transport podciśnieniowy. W tym modelu źródło powietrza umieszczone jest na początku instalacji, a urządzeniem zasypowym jest zasilacz śluzowy albo komorowy, w zależności od tego, co i na jaką odległość jest przesyłane.

 

Zalety transportu pneumatycznego

Transport pneumatyczny daje mnóstwo korzyści. Cały proces może być zautomatyzowany, a przesyłany materiał jest doskonale chroniony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak wilgoć czy zbyt wysoka temperatura. W transporcie pneumatycznym praktycznie nie ma strat i cały towar z jednego zbiornika trafia do miejsca przeznaczenia.

Ta metoda przesyłu sprawdza się nawet w przypadku surowców grożących skażeniem lub wybuchem.

Znaczące obniżenie zużycia energii

Wielkim atutem transportu pneumatycznego jest oszczędność energii – agregaty nowej generacji, jakie oferuje np. aerzen.pl, to koszty niższe o blisko 15 procent, dzięki czemu inwestycja w instalację zwraca już po dwóch latach użytkowania. To możliwe za sprawą nowoczesnej technologii łączącej dmuchawę rotacyjną ze sprężarką śrubową, co pozwala maszynie pracować w mocno rozszerzonym zakresie ciśnienia i przy bardzo wysokich temperaturach.

Źródło:
aerzen.com

Czytaj także