Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-16
Miernik 5G i pola elektromagnetycznego

5G to technologia mobilna telefonii piątej generacji. Jest to standard bezprzewodowego przesyłu danych wykorzystywany w telefonii, który ma zastąpić sieci starszych generacji. Technologia 5G zapewnia dużo wyższe prędkości przesyłu niż sieci starszych generacji. Ten nowy standard pozwala urządzeniom zgodnie z nim działającynm na łączenie się z sieciami 4G dzięki czemu zapewniona została interoperacyjność i możliwość stopniowego wdrażania nowej technologii. W skrócie - sieć 5G może uzupełniać już istniejacą infrastrukturę wykonaną w technologii 4G.

Jak zmierzyć częstotliwość? Miernik 5G

Pomiar pola elektromagnetycznego (i pomiar sieci 5G) jest możliwy z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi pomiarowych. Należy pamiętać, że zwykły miernik pola elektromagnetycznego niekoniecznie będzie w stanie zmierzyć częstotliwości na jakich działa technologia 5G. Tańsze urządzenia nie dają takiej możliwości - często niestety sprzedawcy nie udzielają tutaj prawdziwych informacji. Profesjonalny miernik 5G dający wiarygodne pomiary powinien umożliwiać pomiar do 6 Ghz. Takie urządzenie pozwoli na pomiar promieniowania 5G, elektromagnetycznego, mikrofalowego, sieci komórkowych, routerów WiFi. Urządzenie tego typu może być przydatne także do wykrycia ukrytego sprzętu elektronicznego (pluskwy, rejestratory dźwięku). Korzystając z takiego detektora 5G możemy określić poziom pola elektromagnetycznego, promienowanie 5G i zweryfikować czy nie przekracza dopuszczalnych norm.
Kontrowersje i dezinformacja 

Miernik pola elektromagnetycznego
Miernik pola elektromagnetycznego

Technologia i promieniowanie 5G stały się przedmiotem licznych sporów zwłaszcza w państwach zachodnich. Temat budzi dużo kontrowersji tak w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Co jakiś czas słyszymy o protestach przeciwników tej technologii, którzy powołując się pomiary wykonane urządzeniami jak miernik 5G domagają się oddalenia nadajników, anten wykonanych w nowej technologii od miejsc zamieszkania. Czy promieniowanie 5G rzeczywiście ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie? Specjaliści nie są w tej kwestii zgodni. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które stwierdzały by, że 5G ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale z drugiej strony wiadomo że pola elektromagnetyczne działa na organizm ludzki i wywołuje skutki biologiczne. Kwestia ta wymaga dalszych badań. Póki co naukowcy zalecają przyjęcie zasady ostrożności.

Miernik pola elektromagnetycznego

W ostatnim czasie popularne stały się urządzenia określane jako czujniki 5G czy miernik pola elektromagnetycznego. Są to urządzenia do pomiaru promieniowania pozwalające określić jego poziom dla wybranych częstotliwości. Mierniki takie pozwalają stwierdzić czy poziom promieniowania w danym miejscu lub wytwarzany przez konkretne urządzenie nie przekracza dopuszczalnych norm. 

Miernik 5G - TriField TF2
Miernik 5G - TriField TF2

Rozwój sieci 5G w Polsce

Strategia opracowana przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji w roku 2018 zakłada, że pierwszym miastem, w którym ma być na dużą skalę wprowadzona sieć 5G będzie Łódź. Dlaczego akurat to miasto? Największe znaczenie miał duży węzeł komunikacyjny znajdujący się w okolicach miasta, a także inicjatywy lokalnych władz. Sieć piątej generacji ma być w Łodzi wykorzystana przy tworzeniu inteligentnych budynków, systemów zarządzających parkingami, monitorowania jakości powietrza w mieście i w aplikacjach przeznaczonych dla mieszkańców miasta.
Już teraz wielu operatorów telefonii zapowiada dostępność usług 5G. Niestety na przełomie 2021 i 2022 roku nadal jesteśmy daleko od wykorzystywania technologii 5G w Polsce. Operatorzy telefonii często mówią o 5G w reklamach telewizyjnych jednak w praktyce technologia ta nie jest wprowadzana na dużą skalę. Mamy nawet do czynienia z nieprawdziwym określaniem infrastruktury LTE jako 5G w celu pozyskania nowych klientów.

Autor:
SRTECH
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także