empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-08-01
Magnes neodymowy z otworem – wszechstronny, choć niepozorny

Niewiele jest w przemyśle tak wszechstronnych i tak cenionych akcesoriów, jak magnes neodymowy z otworem, przeznaczony na montaż w wybranym miejscu za pomocą wkrętów lub śrub. Elementy te dzięki dużemu udźwigowi oraz wielu innych zaletach, w tym możliwości pracy w bardzo wysokiej temperaturze, czynią je bardzo przydatnymi. Poznajmy zatem specyfikę tych akcesoriów i odpowiedzmy na pytanie – dlaczego można je spotkać na każdym kroku? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

 

foto1.jpg

 

Czym jest magnes neodymowy? Budowa i charakterystyka działania

Magnes neodymowy, znany również jako magnes NdFeB (neodym, żelazo, bor), należy do rodziny magnesów trwałych i jest uważany za najmocniejszy typ modeli produkowanych na skalę przemysłową o wielu zaletach i konstrukcjach. Akcesoria te, poza trzema powyższymi tworzywami, wielu producentów uzupełnia także różnymi innymi materiałami, takimi jak kobalt, który poprawia jego właściwości magnetyczne i odporność na korozję.

Magnesy neodymowe cechują silne właściwości magnetyczne, osiągane nawet w przypadku modeli o niewielkich rozmiarach. Natomiast ich zdolność do pracy w temperaturach od 80°C do 150°C sprawia, że znajdują one zastosowanie zarówno w urządzeniach domowych, jak i skomplikowanych systemach przemysłowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź artykuł, w którym omawiamy magnetyzm, pole magnetyczne -wyjaśniamy pojęcia związane z magnesami neodymowymi.

 

Magnes neodymowy z otworem – czym różni się od wersji standardowej?

Konstrukcja magnesu z otworem na wkręt ma jedną cechę różniącą ten model od innych – otwór (bądź otwory) pod wkręt lub śrubę. Ta konstrukcja gwarantuje solidne mocowanie w przypadku większości materiałów, jak i pewne, stabilne trzymanie przez cały okres eksploatacji.

Ta specyfika sprawia, że magnes neodymowy z otworem jest niezwykle częstym widokiem w różnych procesach produkcyjnych oraz w produktach przeznaczonych dla odbiorcy końcowego (konsumenta). Wynika to z tego, że zastosowanie śrub o kompatybilnej średnicy umożliwia stworzenie bardzo mocnego połączenia, dzięki któremu można tego typu magnes wykorzystywać nawet w miejscach narażonych na wibracje o różnej częstotliwości.

 

Magnes neodymowy z otworem – najpopularniejsze zastosowania

Magnesy neodymowe z otworem pod wkręt stanowią efektywne i wszechstronne rozwiązanie w wielu aplikacjach przemysłowych i domowych. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji i sposobu działania. Akcesoria te, głównie dzięki prostocie montażu i dużej sile przyciągania, można wykorzystać w wielu przypadkach. Część z nich znajdziesz poniżej.

  • Tworzenie konstrukcji o modułowym charakterze. Magnesy neodymowe z dziurką można łączyć i rozłączać, podobnie jak np. dwa oddzielne panele danego urządzenia.
  • Alternatywa dla klejenia. Klejenie różnych powierzchni z reguły niszczy je obie, a stworzone połączenie czasami może okazać się niepewne i niestabilne. Magnesy neodymowe z otworami są doskonałą alternatywą dla kleju – znacznie trwalszą, choć także możliwą do rozłączenia.
  • Zamiennik spawania. To zastosowanie podobne do klejenia, z tą jednak różnicą, że spaw zazwyczaj wytrzymuje duże obciążenia i jest stabilny nawet w trakcie długiej, intensywnej eksploatacji. Nie da się go jednak rozłączyć bez uszkodzenia i idącej za tym naprawy elementów wcześniej zespawanych.
  • Szybki montaż, szybki demontaż. Zastosowania neodymu są nieograniczone właśnie dzięki możliwości szybkiej instalacji i demontażu. Akcesorium wystarczy przykręcić w wybranym miejscu, co zajmuje nie więcej, niż kilka-kilkanaście sekund, i rozłączyć w razie potrzeby.

Łatwość instalacji, możliwa dzięki wykorzystaniu wkrętów lub śrub stożkowych, sprawia, że są one idealne do trwałego przytwierdzania do różnorodnych powierzchni, takich jak drewno, metal czy plastik. Szeroko stosowane w warsztatach, garażach czy gabinetach lekarskich, magnesy te doskonale sprawdzają się jako mocowania dla narzędzi, tablic informacyjnych czy sprzętu w miejscach pracy.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także