Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-08-21
Komunikacja warunkiem skutecznego przemysłu 4.0

Dynamika rozwoju przemysłu bezsprzecznie dotrzymuje kroku zmianom, jakie zachodzą w branży nowych technologii. Najnowsza technologia, najnowocześniejsze urządzenia i niezawodne oprogramowanie to warunki skutecznego i stabilnego rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu. Abyśmy można było mówić o nowym jego obliczu, niezbędna jest przede wszystkim niezawodna i skuteczna komunikacja między poszczególnymi elementami. To bowiem komunikacja stanowi podstawę przemysłu 4.0 i związanych z nim przemysłowych odmian Internetu Rzeczy (IIoT).

Dane

W przemyśle, jak w każdej innej branży, z roku na rok notuje się ogromny przyrost danych. Należy je nie tylko w odpowiedni sposób gromadzić, lecz także zapewnić gwarancję sprawnego ich przepływu między urządzeniami, usługami i oprogramowaniem. Dla przykładu: pirometry oraz inne urządzenia pomiarowe to niezbędne elementy wyposażenia większości hal produkcyjnych. Ich funkcjonalność nie będzie jednak pełna bez odpowiedniego połączenia ze sterownikami PLC, HMI, systemami RFID, MED czy ERP. Odpowiednia komunikacja między tymi wszystkimi elementami zapewnia na poziomie IT pełny obraz efektywności procesu produkcyjnego i cenne dane stanowiące podstawę do ulepszeń, modyfikacji, zmian przyśpieszających określone działania. Uzyskanie tego całościowego i możliwie kompletnego obrazu jest możliwe głównie dzięki jednej zmianie, jaka zachodzi na poziomie przemysłu 4.0. Do tej pory urządzenia były podzielone na wywołujące informacje i ich udzielające. Dzisiaj każde urządzenie powinno zostać wkomponowane system w taki sposób, aby miało ono możliwość automatycznego nawiązywania komunikacji z innymi urządzeniami.

Interoperacyjność semantyczna

To jedno z głównych haseł przemysłu 4.0 obrazujące fundamentalną zmianę, jakiej jesteśmy obecnie świadkami. Nie chodzi już o wymianę danych czy zgodność interfejsów.We współczesnym przemyśle ogromną rolę odgrywają modele informatyczne, bezpieczeństwo danych, integralność transmisji. To te kryteria powinny odgrywać kluczową rolę podczas analizy dostępnych na rynku sprzętów do komunikacji, standardu ich wykonania, wydajności czy pasm częstotliwości pracy. Także parametry dotyczące temperatury pracy czy odporności środowiskowej w kontekście "sprawności komunikacyjnej" będą pełniły ważną funkcję. Wszystkie te parametry powinny być wykorzystywane przy kategoryzacji rynku i poszczególnych produktów: od chipów przez moduły do urządzeń komunikacyjnych. Niestety nadal rynek boryka się z zalewem azjatyckich "odpowiedników" najlepszych urządzeń, markowych rozwiązań i produktów. I z tym zjawiskiem nadal trzeba walczyć, korzystając z usług sprawdzonych producentów, dostawców, usługodawców (spójrz np. sklep Astor)

Bezprzewodowa

W przemyśle i związanej z nim komunikacji zaszła jeszcze jedna, kluczowa wręcz zmiana. Chodzi o relację między komunikacją bezprzewodową i przewodową. Jeszcze do niedawna za tę mniej awaryjną, bezpieczniejszą, a przy tym paradoksalnie tańszą uchodziła komunikacja przewodowa. Bezprzewodową jej odmianę uważano co prawda za wygodniejszą, jednak droższą w implementacji i niestety częściej ulegającą awariom. Za swobodę działania, jaką dawała, użytkownicy byli jednak gotowi zapłacić wyższą cenę i ponieść ryzyko pojawienia się problemów technicznych. Dzisiaj komunikacja bezprzewodowa nie tylko tanieje z dnia na dzień, staje się bardziej przystępna i niejednokrotnie tańsza od przewodowej wersji, ale przede wszystkim uchodzi już za bezpieczniejszą. Mniejsza awaryjność, sprawność działania, przesyłu danych, ich gromadzenia i czasu reakcji sprawiają, że to komunikacja bezprzewodowa stanowi podstawę alternatywnych kanałów komunikacji.

Autor:
Linkhouse
Źródło:
Linkhouse.pl