Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-16
Drukarka etykiet - jak wybrać odpowiednią?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przydatna może okazać się drukarka etykiet, zwłaszcza gdy prowadzimy sprzedaż hurtową lub detaliczną. Przy jej pomocy w łatwy i szybki sposób oznaczymy wszystkie towary, które znajdują się w naszej ofercie. Na etykiecie umieścić możemy dowolne informacje. Zanim jednak się tym zajmiemy, warto najpierw wybrać sprzęt wysokiej jakości, który pozwoli na wygodne i sprawne etykietowanie. Jak zatem go wybrać? 

pexels-photo-193057.jpeg

Drukarka etykiet - termiczna czy termotransferowa?

Drukarki do tworzenia etykiet mogą bazować na dwóch, podstawowych metodach, do których zalicza się metodę termiczną oraz termotransferową. Stosuje się je głównie do drukowania etykiet samoprzylepnych. Dużą zaletę stanowi fakt, że mogą posiadać praktycznie dowolny kształt, nieco inaczej będzie w przypadku ich koloru. Drukarka termiczna drukuje jedynie w kolorze czarny, transferowa zapewnia pod tym względem znacznie większe możliwości, gdyż umożliwia wydruk kolorowy, pod warunkiem, że zastosujemy specjalną taśmę barwiącą.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki etykiet?

W przeciwieństwie do standardowych drukarek, które wykorzystujemy w domu, drukarki etykiet nie są wyposażone w pojemniki z tuszem ani tym bardziej w tonery. Drukarki termiczne wymagają jednak zastosowania odpowiedniego papieru, dlatego warto sprawdzić jego cenę jeszcze przed zakupem drukarki. Stanowi ona główny składnik kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Drukarki transferowe wykorzystują zwykły papier oraz wspomnianą już taśmę barwiącą, dlatego też okażą się rozwiązaniem znacznie tańszym. Co ciekawe etykiety termotransferowe mimo że tańsze, są jednocześnie trwalsze. Na decyzję zakupową wpływa nie tylko cena, ale i rozmiar etykiet, które zamierzamy drukować. Im większe, tym większa szerokość głowicy będzie potrzebna. Kolejny ważny element to wydajność, podana jest zazwyczaj w specyfikacji technicznej. Wydajniejsze urządzenie pozwoli na wydrukowanie większej ilości etykiet.

Drukarka etykiet - ile kosztuje?

Poszczególne drukarki etykiet znacznie różnią się pod względem ceny, wiele zależy bowiem od ich typu oraz rozmiaru. Mniejsze urządzenie kosztują od 350-500 złotych, lecz nie sprawdzą się w przypadku, gdy potrzebujemy dużej ilości etykiet. Większe modele kosztują już dużo więcej, bo nawet 1500-2500 złotych. Atrakcyjne cenowo propozycje pod tym względem możemy znaleźć na https://coleman.pl/.

Wybierając drukarkę do etykiet sprawdźmy koniecznie także rozdzielczość oraz szerokość druku. Tego rodzaju parametry wpływają na samą jakość druku, a im wyższa, tym oczywiście lepiej. W zestawieniu drukarek termicznych i termotransferlowych, przodują bez wątpienia te drugie, nie oznacza to jednak, że urządzenia termiczne zupełnie nie nadają się do wydruku etykiet. Jeżeli najważniejszy jest dla nas szybki wydruk i niska cena, to okażą się dobrym wyborem.

Autor:
Coleman International sp. z o.o.
Źródło:
własne

Czytaj także