Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2016-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-22
PIME będzie promować magazyny energii

W Warszawie, 26 sierpnia powstała organizacja zajmująca się magazynowaniem energii. Działalność Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii koncentruje się na wspieraniu badań, produkcji i użytkowania instalacji magazynowania energii. Według Krzysztofa Kochanowskiego, Prezesa PIME, stworzenie w Polsce silnego, elastycznego, systemu dostaw energii, który będzie zapewniał optymalizację kosztów i minimalizację oddziaływania na środowisko jest możliwe poprzez rozwój, budowę i użytkowanie instalacji magazynowania energii elektrycznej oraz innych form energii.

Poprawienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i jego niezależności energetycznej będzie łatwiejsze jeżeli zaczniemy szerzej wykorzystywać magazyny energii. Polska ma w tej technologii spore doświadczenie, a szczególnie nasze kompetencje w zakresie energoelektroniki są bardzo cenione na świecie. Polska w najbliższym czasie może stać się jednym z liderów na rynku energetycznym w budowie magazynów energii. Ważne jest, aby w jak najszybciej wykorzystać nasz potencjał naukowy i biznesowy po to, aby powstała polska marka magazynów energii. To jest niepowtarzalna szansa, ponieważ przewagę konkurencyjną w wielu technologiach energetycznych zdobyły już inne kraje – powiedział Kochanowski.

Magazyny energii elektrycznej obecnie wchodzą w fazę komercjalizacji na całym świecie, zmieniając reguły rządzące rynkami energii. Polska może liczyć się w tej rewolucji ponieważ według PIME mamy coraz większą dostępność funduszy na rozwój i badania, mamy rosnący udział i zaangażowanie krajowych ośrodków naukowych, mamy możliwość elastycznego dostosowywania krajowej produkcji do zapotrzebowania rynku oraz nie będziemy powielać błędów popełnianych przez innych w przeszłości.

"Uważam, że mamy potencjał aby polskie magazyny energii zbudować taniej i w lepszej jakości niż zagraniczna konkurencja" – twierdzi Bartłomiej Zysiński, wiceprezes PIME odpowiedzialny za obszar technologii. Żeby tego potencjału nie zaprzepaścić, potrzebujemy stworzyć ramy prawne na rynku energetycznym dla wykorzystania magazynów energii oraz skoordynować wysiłki wielu interesariuszy na rozwijanie polskiej marki magazynów energii w oparciu o polską myśl naukową. To jest czas w którym musimy przyśpieszyć prace legislacyjne, aby systemowo ująć funkcjonalność magazynów energii. Niemcy już to robią i tworzą odrębne przepisy dla magazynów energii. W naszym prawie, czyli w Prawie Energetycznym i Ustawie o OZE o magazynach mówi się niewiele. I tak naprawdę nie wiemy czy dla polskiego rządu i naszych czempionów energetycznych będzie to kierunek priorytetowy. – Warto pamiętać, że technologia magazynowania energii jest przyjazna dla wszystkich uczestników rynku. To technologia, która nie preferuje nikogo i pomaga każdemu. Zabezpieczenie dostaw w szczytach zapotrzebowania, integracja niesterowalnych źródeł OZE, zapewnianie minimum technicznego dla elektrowni węglowych i jądrowych czy też unikanie budzących opór społeczny inwestycji sieciowych już dziś jest możliwe a wkrótce może stać się powszechne, dzięki magazynom energii. Dlatego zarówno energetyka zawodowa, odbiorcy energii czy branża transportowa powinni być zainteresowani inwestowaniem w magazyny.

Zapraszamy do współpracy z naszą organizacją wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem technologii magazynowania energii w Polsce – podkreśla Kochanowski. PIME promuje nie tylko technologie związane z magazynowaniem energii elektrycznej, ale także magazyny ciepła i chłodu.

Według PIME w ramach powołanego przez Ministra Energii zespołu ds. mikroklastrów energetycznych powinny być testowane polskie technologie magazynowania energii w połączeniu z inteligentnymi sieciami energetycznymi. - Byłby to praktyczny program testujący zdecentralizowane systemy energetyczne oparte na łączeniu rozproszonych źródeł wytwórczych, magazynów i konsumentów energii. „Klaster energetyczny bez magazynów energii będzie jak stół bez jednej nogi. Magazyny energii nadają sens takim inwestycjom" – dodaje Prezes PIME.

Kontakt: Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii, ul. Puławska 424, 02-884 Warszawa (www.pime.pl)

 (gz)

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
prime
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także